- Du är här:
- Företag och arbete
- Upphandling och inköp
- Upphandling
- Frågor och svar om upphandling
Frågor och svar om upphandling
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om upphandling. Saknar du något eller vill veta mer? Hör gärna av dig till oss.
Kommunen genomför sina upphandlingar i enlighet med relevant upphandlingslag-stiftning, främst LOU, och använder upphandlingsverktyget e-Avrop (Antirio). Det är även via e-Avrop du som leverantör kan och ska lämna ditt anbud om inget annat har meddelats.
Här hittar du aktuella upphandlingar via e-Avrops Karlshamnssida:
Aktiva annonser – Karlshamns kommun
Anbud lämnas via upphandlingsverktyget e-Avrop.
Det finns flera lagar vid offentlig upphandling, den som Karlshamns kommun mest tillämpar är LOU:
- Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), den klassiska sektorn.
- Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF)
- Lag (2016:1147) om upphandling av koncessioner
- Lag (2008:962) om valfrihetssystem (LOV)
Det finns även särskild lagstiftning på försvars och säkerhetsområdet.
De lagar som styr all offentlig upphandling bygger på fem grundläggande principer.
- Icke-diskriminering
- Likabehandling
- Proportionalitet
- Öppenhet
- Ömsesidigt erkännande
Läs mer om principerna på Konkurrensverkets webbplats.
Ett ramavtal är ett avtal som fastställer villkoren för kontrakt som senare ska tilldelas under en viss tidsperiod.
Ramavtal kan tecknas för upphandlingar av såväl varor och tjänster som byggentreprenader.
Ett ramavtal upphandlas på samma sätt som ett vanligt upphandlingskontrakt och kan högst vara i fyra år.
Vid en direktupphandling finns inga formkrav på hur upphandlingen ska genomföras. Det gör direktupphandling till en enkel process utan krav på annonsering eller anbud i visst format. Den vanligaste situationen då direktupphandling används är om det som ska köpas har ett värde som inte överstiger direktupphandlingsgränsen.
En direktupphandling över 100 000 kronor har som lagkrav att alltid dokumenteras.
Direktupphandling kan användas i tre situationer:
- Om upphandlingens värde inte överstiger direktupphandlings gränsen.
- I vissa särskilt angivna situationer då den upphandlande myndigheten eller enheten (upphandlande organisationen) får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
- Om det finns synnerliga skäl.
Läs mer om direktupphandling hos Upphandlingsmyndigheten.
Om en anbudsgivare är dömd för brott eller riskerar att försättas i konkurs, utesluts denne från att delta i upphandlingen.
Fler grunder för uteslutning finns i 13 kap. 1-3 §§ LOU, som du kan ta del av här.
Ja, som anbudsgivare har du rätt att ställa frågor och vi ser positivt på det.
I upphandlingsdokumenten står:
- Vem som är kontaktperson
- Vart frågorna ska skickas
- Sista datum för frågor (vanligtvis 10 dagar innan anbudstiden går ut).
Alla frågor och svar delas med alla anbudsgivare. Det framgår inte vem som ställt frågan.
För sent inkomna anbud får inte vara med och konkurrera om den aktuella upphandlingen. Kontrollera därför när sista anbudsdagen är och lämna in anbudet i god tid innan anbudstiden går ut. Eventuella arbetsprov skall skickas i god tid och helst digitalt.
I det fall ordinarie postgång måste anlitas, är rekommendationen, att skicka med försändelsetypen “rekommenderad post”.
Ja, Karlshamns kommun har en inköps- och upphandlingspolicy för att säkerställa att varor och tjänster köps med rätt kvalitet, till bästa kostnad och med minsta möjliga miljöpåverkan.
Enligt lagen om offentlig upphandling (LOU) gäller principerna om likabehandling och icke-diskriminering. Det innebär bland annat att ett företag inte får behandlas annorlunda på grund av var företaget är lokaliserat. Krav på korta transportavstånd, att produkten ska vara lokalproducerad eller närodlad är därför inte tillåtet eftersom det är diskriminerande.
En upphandlande myndighet kan skapa bra förutsättningar för lokala småföretag att lägga anbud genom utformningen av anbudsdokumenten. Exempel på det kan vara att det är möjligt att lämna anbud på viss del av sortimentet eller för ett visst geografiskt område.
Karlshamns kommun har ambitionen att underlätta för lokala små och mellanstora företag, där det är möjligt. Vi ser gärna att småföretag i kommunen går samman i en upphandling för att kunna leverera efterfrågade volymer och leveranser till kommunen.
Under hela upphandlingsprocessen, till dess att Karlshamns kommun har fattat ett tilldelningsbeslut, råder absolut sekretess. Inga uppgifter som rör de inkomna anbuden får då lämnas ut. I samband med tilldelningsbeslutet blir däremot anbuden som huvudregel offentliga.
Karlshamns kommun ska utse det anbud som bäst motsvarar det efterfrågade behovet och är det ekonomiskt mest fördelaktiga. Vid utvärderingen är valet av utvärderingsgrund och tilldelningskriterier avgörande.
Karlshamns kommun ska anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. Vilket anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet ska sedan utvärderas på någon av det tre utvärderingsgrunderna:
- Bästa förhållande mellan pris och kvalitet
- Kostnad
- Pris
Läs mer om utvärderingsgrund och tilldelningskriterier hos Upphandlingsmyndigheten.
När anbudstiden har gått ut utvärderar kommunen alla anbud. När beslutet om vem som vunnit är klart får alla anbudsgivare ett mejl. I mejlet står:
- Vem som får skriva kontrakt
- Varför beslutet fattades
Det finns olika möjligheter för en leverantör att klaga på en upphandling. Skälet att klaga kan vara att leverantören anser att den upphandlande organisationen felaktigt har tilldelat ett kontrakt utan att genomföra en offentlig upphandling. Det kan också bero på att den upphandlande organisationen genomfört upphandlingen på ett felaktigt sätt.
Att klaga på en upphandling kallas att begära överprövning. Läs mer om reglerna för överprövning på Upphandlingsmyndighetens webbplats. För överprövning är första instans Förvaltningsrätten i Växjö.
Vi ser gärna en dialog innan överprövning för att reda ut eventuella missförstånd. Kontakta oss gärna innan du tar ditt ärende vidare.
Om du som anbudsgivare har vunnit en upphandling och fått ett tilldelningsbeslut bör du känna till att det finns en avtalsspärr på tio dagar. Innan dess får inget avtal ingås. När avtalsspärren har utgått är det dags för uppstart av avtalet. Avtalet reglerar vilka produkter och tjänster du som leverantör ska kunna leverera. Det talar också om vilka priser och villkor som ska gälla. Exempelvis angående garantitider och om leveransavgifter får tas ut.
Du kommer då bli kontaktad för avtalsgenomgång och signering. Först när det är gjort träder avtalet in som giltigt och avtalsperioden påbörjas.