
Tidiga insatser skapar trygghet för barn och familjer
Tidiga samordnade insatser (TSI) har blivit en viktig modell för att stärka samverkan mellan skola, socialtjänst och vård i Karlshamn. Med fokus på skolnärvaro och tidigt stöd till barn och familjer skapas trygghet och långsiktiga lösningar.
Efter 24 år i kommunen, med mångårig erfarenhet av arbete med unga vuxna, leder Chiquita Persson nu arbetet med TSI – Tidiga samordnade insatser för barn och unga. Modellen bygger på att myndigheter och verksamheter arbetar tätare tillsammans för att tidigt fånga upp signaler om att något är fel och då kunna erbjuda stöd.
– Det gemensamma arbetet är ett sätt att få olika myndigheter att prata med varandra. När vi talar gott om varandra skapar vi trygghet för barnen och deras familjer, säger Chiquita Persson.
Nationellt uppdrag som grund
Bakgrunden är ett nationellt utvecklingsuppdrag från Skolverket och Socialstyrelsen 2017, där målet var att minska stuprörstänkandet mellan olika aktörer. Uppdraget pågick till 2023 och resulterade bland annat i den så kallade TSI-boken. En nationell guide till hur man kan jobba med tidiga samordnade insatser.
En central del är arbetet med skolnärvaro. Genom samverkan mellan skola, socialtjänst och barn- och ungdomshälsa kan frånvaro snabbare upptäckas och åtgärdas.
Utmaningar och framgångsfaktorer
En varningssignal är förändringar i barnets beteende: skolnärvaron minskar, ofta huvudvärk och magont, om sömnen eller matlusten ändras. Om det skaver i kompisrelationer eller om barnet vill sluta med fritidsaktiviteter som tidigare var roliga.
Familjebehandlare finns på plats i skolorna och öppenvården bjuds in till tidiga kartläggningar.
– Vikten av skolnärvaro är central, inte minst som en friskfaktor, säger Chiquita.
En utmaning är att det saknas ett nationellt gemensamt system för att mäta frånvaro. Bara i Blekinges kommuner används fem olika system. Trots det finns det framgångsfaktorer: långsiktighet, gemensam problembild, nära dialog och tydlig samordning.
Fortsatt utveckling framåt
Arbetet med TSI i Karlshamn fortsätter nu med fokus på fortbildning, förstärkt samverkan och nya satsningar för att möta barn och ungas behov utifrån Socialstyrelsens och Skolverkets nya uppdrag kring ”Skolsociala team”. Och Chiquita ser positivt på framtiden för samverkansmodellen:
– Jag ser ett stort engagemang och en vilja bland vuxna som jobbar med barn om att samverka för barns bästa, att föra barns talan. Det är ett långsiktigt arbete men min förhoppning är att vi ska få en skola som passar alla, oavsett stödbehov, diagnoser eller olika inlärningsstilar.