Skyltar om för P-skiva under kommande vecka
Nästa omgång parkeringar skyltas om under kommande vecka när P-skiva börjar gälla på vissa parkeringar.
I den andra etappen av införandet av parkeringsskiva kommer dagens gröna parkeringszon att börja fasas ut. Förändringarna genomförs i början av vecka 20 och de nya zonerna med tillhörande regler börjar gälla från och med när parkeringsskyltarna har bytts ut.
Så här skyltar vi om för nya zoner och regler under vecka 20:
- Parkering med P-skiva där parkering tillåts under högst 4 timmar i följd införs på parkeringsytorna vid Tullgatan (Redartorget). Det är den nya parkeringsstrukturens gröna zon (se grönmarkerade ytor i kartbilden nedan).
- Parkering med P-skiva där parkering tillåts under högst 3 timmar i följd införs på längsgående parkeringar i höjd med Bodekullsvägen 24, Kungsgatan 17, Regeringsgatan 53, Regeringsgatan 61 och Drottninggatan 83. Det är den nya parkeringsstrukturens lila zon (se lila sträckor i kartbilden nedan).
När du parkerar på en plats där P-skiva gäller kan du använda vilken P-skiva som helst. Den måste inte vara märkt med Karlshamns kommun.
Nu i samband med införandet av parkeringsskiva har Karlshamns Handel och Visit Karlshamn tagit fram en P-skiva som finns att hämta gratis på nedanstående utlämningsställen. P-skivan finns i begränsad upplaga och därför är det en P-skiva per person som gäller (så långt lagret räcker).
Här kan du hämta P-skiva:
- Hotel Carlshamn
- Ninnis Flora
- Espresso House
- Intersport
- Dressmann
- Sjöbergs Herrmode
Läs mer här: Införande av P-skiva