
Ändrade zoner för parkeringar
Några av de avgiftsbelagda parkeringarna inom kommunen byter zontillhörighet den 12 oktober. Samtidigt ökar den tillåtna parkeringstiden i grön zon.
Avgiftssystemet för parkering i Karlshamns kommun är indelat i 5 parkeringszoner med olika timtaxa. Från och med den 12 oktober byter en del parkeringar zon. Därmed byts också parkeringsavgiften och den tillåtna parkeringstiden:
- Parkeringarna på Bodekullsvägen och Tullgatan/Varvsgatan ändras från blå zon till grön zon.
- Parkeringarna på Drottninggatan mellan Ronnebygatan och Bodekullsvägen ändras från grön zon till röd zon.
- Parkeringarna på Norra Fogdelyckegatan mellan Ågatan och Kungsgatan ändras från grön zon till röd zon.
Inom de olika zonerna finns en maxgräns för parkeringstiden. Nu ändras också den tillåtna parkeringstiden i grön zon. Från den 12 oktober får du parkera under max 4 timmar med avgift vardagar 9-18, lördagar 9-14 i grön zon, istället för 2 timmar som tidigare.
Här kan du läsa mer om vad som gäller för parkeringarna i Karlshamns kommun:

Färgmarkerade zoner innan förändringen.

Färgmarkerade zoner efter ändringen som träder i kraft den 12 oktober.