
Snart gäller självkostnadspris för måltider inom omsorgen
Från och med årsskiftet ska måltider inom omsorgen tillhandahållas till självkostnadspris. Här kan du se vilka priser som gäller från 2025.
I Mål, budget och plan 2025–2027 som kommunfullmäktige beslutade om den 30 september framgår det att måltider i omsorgen ska regleras till självkostnadspris. Därför beslutade omsorgs- och arbetsmarknadsnämnden den 12 december att upphäva ett tidigare beslut i nämnden om att subventionera priset för måltider i omsorgen.
Tidigare har priserna för måltider subventionerats i omsorgen, vilket innebär att brukarna betalat lägre än självkostnadspris. De nya priserna kommer fortsättningsvis att justeras utifrån självkostnadspris.
De nya priserna:
- Matdistribution (i hemtjänsten): 84 kronor per portion (+ 9 kronor).
För 84 kronor får man en nylagad portion och dessert levererad via hemtjänstens personal. - Heldygnskost (på boende): 178 kronor per dygn (+ 32 kronor).
För 178 kronor får man allt man behöver i matväg under dagen: frukost, mellanmål och två måltider. - Lunch på restaurang i omsorgen: 74 kronor per portion för pensionär eller omsorgstagare (+14 kronor).
För 74 kronor får man välja ett av två lunchalternativ och salladsbuffé, knäckebröd och måltidsdryck.
De nya priserna börjar gälla den 1 januari 2025.