
Kulturvärda byggnader målas om
Karlshamns kommun genomför en gedigen satsning på byggnader med högt kulturvärde. Det handlar om fem byggnader i Karlshamn och Mörrum som med start i vår kommer att målas om och restaureras exteriört, en satsning på totalt runt två miljoner kronor.
Upphandlingsförfarandet är inne i sitt slutskede och arbetet med att måla om de fem kulturvärda byggnaderna beräknas kunna påbörjas senare i vår. Avtal med entreprenör tecknas i mars månad.

Stålagården används flitigt för föreläsningar, utställningar och andra kulturarrangemang.
Det är gamla Tennishallen i Karlshamn och Hästaryds skola, Stålagården, Lindegården samt Forsgården i Mörrum som nu står inför ommålning och restaurering.

Lindegården i Mörrum används i dag som bibliotek.
– Hästaryds skola är en gammal byggnad som tidigare har varit kommunhus. Huset byggdes på befintlig plats 1878 och det gula skolhuset på fastigheten kom till 1903, säger Bodil Gustafsson, byggnadsingenjör, Karlshamns kommun.

Liksom de övriga kulturvärda byggnaderna bär Hästaryds skola på en anrik historia.
Byggnaderna kompletterades senare med tre lärarbostäder, varav Forsgården är en av dessa. Idag används Forsgården till daglig verksamhet för äldre.

Forsgården, Mörrum, är en av de fem byggnader som kommer att målas om.
– Det kommer att bli ett rejält lyft. Hästaryds skola har haft flera olika färgnyanser genom åren. Den kulör vi har plockat fram och också sökt bygglov för är en terracotta-röd nyans som byggnaden har haft tidigare, säger Anna Holmberg, fastighetsingenjör, Karlshamns kommun.
Arbetet med att ta fram dokumentation om färgnyanser och andra efterforskningar när det gäller Hästaryds skola har skett i samarbete med Blekinge Museum. Fastighetsverksamheten i Karlshamns kommun har genomfört efterforskningsarbete även för de övriga byggnaderna, inte minst när det gäller byggnadernas anrika historia.
– Det är bra trä i byggnaderna, riktigt kärnvirke. Ett nybyggt hus idag hade aldrig klarat att hålla så länge som de här byggnaderna har gjort, säger Anna Holmberg.
Stålagården byggdes 1823 och används idag av bland annat hembygdsföreningen för föreläsningar, utställningar och andra kulturarrangemang. Stålagården kommer att målas i gul nyans, liksom Lindegården. Lindegården byggdes 1870 och fungerar idag som bibliotek. Även Forsgården målas om i befintlig gul kulör.

Tennishallen i Karlshamn har en spännande arkitektur och är klassad som byggnadsminne.
Tennishallen i Karlshamn stod klar för invigning 1937 och klassas som byggnadsminne. Till byggnaden finns en bevarandeplan knuten. Arbetet med ommålning och restaurering av de fem byggnaderna ska vara avslutat för slutbesiktning den 1 oktober i år.
Text och foto: Krisztina Andersson