
Extra anslag begärs för att klara skolnämndernas miljonunderskott
En handlingsplan för hur BUS-nämnden och Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden ska klara sina sparkrav och minska miljonunderskotten de två kommande åren har presenterats, samtidigt som nämnderna begär tilläggsanslag för att klara årets underskott på sammanlagt 29 miljoner kronor.
Efter en rejäl nagelfaring av skolverksamheterna i Karlshamns kommun har Martin Åsman, tidigare tillförordnad utbildningsförvaltningschef, kommit fram till de grundläggande orsakerna varför de båda skolnämnderna enligt prognos kommer ha ett underskott på tolv respektive 17 miljoner kronor i år, och hur man ska kunna minska utgifterna fram till 2022.
– Underskotten i de båda nämnderna handlar främst om tre saker – integration, ökade lärarlöner och interkommunala ersättningar, säger Martin Åsman.
När det gäller integrationen handlar det om uteblivna statsbidrag kopplade till asylmottagning parallellt med ökade elevkullar i grundskolan. De riktade statsbidragen för asylsökande ges inte längre till kommunen eftersom eleverna inte längre är asylsökande utan kommunplacerade nyanlända samtidigt som språkintroduktionen och modersmålsundervisningen ökat. När det gäller lärarlönerna så har lönerna ökat med åtta procent de senaste tre åren, vilket i snitt är 5 000 kronor mer per ny lärartjänst. Det är lärarbristen och den ökade personalomsättningen som trissar upp lönerna och skapar en löneglidning som nämnderna inte kompenserats för. De interkommunala ersättningarna, alltså de pengar som andra kommuner betalar för elever som vill läsa i Karlshamn istället i sin hemkommun, har minskat.
– Väggaskolan attraherar inte elever från andra kommuner i lika stor grad som förr, då allt fler väljer att studera på hemmaplan, säger Martin Åsman.
Minskat programutbud på Väggaskolan föreslås
För att Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden ska klara att ha en budget i balans under 2019 begär nämnden ett tilläggsanslag från kommunfullmäktige på drygt elva miljoner kronor. För att få ekonomin att gå ihop de nästkommande åren finns en handlingsplan att ta ställning till.
– Det finns förslag på att minska programutbudet, och då får man titta på program som har minst sökande. Åtta till tio tjänster måste bort för att kunna spara 4-5 miljoner kronor och detta försöker vi lösa genom naturliga avgångar. Vi tittar också på att flytta Lärcentrum från Piren till billigare lokaler och få till ett ökat samarbete med närliggande kommuner, säger Martin Åsman.
– Det kommer bli tufft men vi ska självklart fortsätta ha en bra kvalitet i undervisningen, säger Johnny Persson (S), ordförande för Gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden.
Minskad bemanning i för- och grundskolan
Prognosen för BUS-nämndens del är att man i år kommer gå 17 miljoner back. Även här begärs ett tilläggsanslag för att få det att gå ihop i slutet av året. För att komma i balans fram till 2022 är handlingsplanen bland annat att minska bemanningen inom grundskolan och förskolan med fem tjänster i år och ytterligare åtta under de kommande två åren.
– Vi ser att vi tappar barn till friskolorna och en avmattning i barnantal de kommande åren och vill därför stänga någon förskoleavdelning och minska med någon paviljong, säger Martin Åsman.
Den minskade bemanningen kopplas till det nya resursfördelningssystemet som ska införas och som innebär att personalen ska vara flexibel och bemanna efter behov. För att det ska fungera krävs bland annat en ökad dialog mellan enhetscheferna.
Möjligt och nödvändigt att genomföra handlingsplanen
Fritidsgårdarnas öppethållandetider ska minskas och någon fritidsgård får stängas. Administrationen på den centrala förvaltningen ska också minskas enligt planen.
– Det är beska droppar… Det är aldrig roligt att behöva gå in i ett sparbeting, men vi anser att detta är möjligt och nödvändigt att genomföra. Vi kommer att följa varje punkt väldigt noga och se till att personalen ska må bra – det är vår viktigaste resurs! Vi vänder på varenda sten för att kunna spara pengar, samtidigt som vi faktiskt satsar och bygger ut barnomsorgen i Svängsta och får en ny skola i Mörrum, säger Jan-Åke Berg (S) ordförande i BUS-nämnden.
Den 23 september beslutar kommunfullmäktige om de olika nämndernas budget fram till 2022.