
Stenmården sprider sig – allmänheten uppmanas att vara vaksam
Stenmården, en för Sverige främmande art och klassat skadedjur, har nu etablerat sig i delar av Skåne och Blekinge. Framför allt rapporteras observationer i området mellan Kristianstad och Karlshamn, med tyngdpunkt kring Bromölla och Sölvesborg.
Stenmården är ett rovdjur som väger omkring två kilo och är betydligt större än en råtta. Arten trivs i närheten av människor och kan ta sig in på vindar, i stenmurade miljöer och inte minst i bilars motorutrymmen. Där kan den orsaka omfattande skador genom att gnaga på kablar och isolering.
Tecken på att stenmård finns i din närhet
Eftersom stenmården är nattaktiv ser man den sällan. I stället upptäcks den genom spår, ljud och skador som den orsakar. Vanliga tecken på förekomst är:
- Skrap- och springljud från vinden nattetid, där den kan bygga bo i isoleringen
- Avföring i storlek med ett finger
- Fjädrar från fåglar som blivit byten
- Oförklarliga bilproblem, till exempel gnagda elkablar
Rapportera misstänkta observationer
Allmänhetens iakttagelser är viktiga för att följa och begränsa spridningen. Har du sett en stenmård eller spår som kan tyda på förekomst, uppmanas du att rapportera detta till Jägarförbundet.
Telefon 070‑33 99 326 eller mejl tipsaframmandearter@jagareforbundet.se
Genom tidig rapportering kan åtgärder sättas in och skador på både fastigheter och fordon minskas.