
Beslutet är fattat – det blir folkomröstning om kärnkraft
Under måndagen beslutade kommunfullmäktige att en kommunal folkomröstning ska hållas. Karlshamnsborna får säga sitt om en framtida kärnkraftsetablering i Karlshamn när folkomröstningen genomförs.
Den 16 december 2025 lämnade Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartiet in ett folkinitiativ om folkomröstning kring en framtida kärnkraftsetablering i kommunen. Med över 4 300 namnunderskrifter nådde initiativet upp till kravet på stöd från minst 10 procent av de röstberättigade. Efter stickprovskontroller bedömde tjänstepersoner att tillräckligt många av namnteckningarna var giltiga. Därmed uppfyllde folkinitiativet lagens krav för att tas upp i kommunfullmäktige.
Vid måndagens möte beslutade fullmäktige, efter votering, att en folkomröstning ska genomföras. Beslutet gick i linje med kommunstyrelsens förslag, och inte med tjänstemannaorganisationens rekommendation om att hålla folkomröstningen i samband med de allmänna valen i höst. Alltså vill fullmäktige att folkomröstningen ske den 14 juni. Nu väntas samråd med Valmyndigheten.
Så formuleras frågan
I beslutet ingick också formuleringen av frågan och de tre svarsalternativen.
Frågan i folkomröstningen lyder:
Karlshamns kommun har rätt att säga ja eller nej om någon vill bygga kärnkraft i kommunen. Det kallas för kommunalt veto. Just nu finns det inga planer på att bygga kärnkraft i Karlshamn, men kommunfullmäktige har sagt att Karlshamn kan vara en passande plats för kärnkraft i framtiden. Den här folkomröstningen handlar om vad invånarna tycker ifall frågan om kärnkraft skulle komma upp längre fram.
Vill du att Karlshamns kommun ska säga ja eller nej till kärnkraft i kommunen om frågan tas upp i framtiden?
På röstsedeln kommer följande tre alternativ att finnas:
- Ja
Ja, Karlshamns kommun ska säga ja till kärnkraft i kommunen om frågan tas upp i framtiden. - Nej
Nej, Karlshamns kommun ska säga nej till kärnkraft i kommunen om frågan tas upp i framtiden. - Avstår
Jag avstår från att ta ställning.
Valnämnden ska nu ta fram förslag på föreskrifter för hur folkomröstningen ska genomföras i praktiken. Dessa ska behandlas av kommunfullmäktige den 23 mars.
Kommunfullmäktige beslutade också att ge valnämnden 2,5 miljoner kronor extra för att genomföra folkomröstningen. Pengarna kommer inte från övriga verksamheters budget, utan tas från kommunens resultat för året, som alltså sänks med motsvarande belopp.
Information om folkomröstningen
Samlad information om folkomröstningen och hur den går till publiceras inom kort på karlshamn.se.