Foto: Jeanette Ekwurtzel

Fin fortbildning för engelsklärarna på Vägga

2019-01-28 |

Under vecka 4 har engelsklärarna på Vägga gymnasieskola återigen gästats av läromedelsförfattaren och föreläsaren Kevin Frato. Vi startade samarbetet förra året när Kevin höll en workshop för oss om logiska strukturer i skrivandet. Kevin visade oss hur man gör detta lätt för våra elever att förstå. 
Denna gången handlade det om kreativt skrivande; hur man får igång sin kreativitet för att kunna  använda den som en drivkraft i sin egen produktion av engelsk text och även tal. Vi hoppas detta ska hjälpa oss att göra våra elever ännu bättre på engelska! Enligt 2018 års mätning är ju svenska elever bäst i världen på engelska utanför de länder som har engelska som första språk!

Bild: Elena De Wachter, Kevin Frato, Helena Vilhelmsson

  • Författare: andreas.saleskog@utb.karlshamn.se
  • Etiketter:
Webbredaktörsinloggning

| Glömt lösenord?