Arbetscentrum

 

Arbetscentrum drivs av Karlshamns kommun i samarbete med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen. Syftet är att skapa arbetsfrämjande åtgärder för arbetssökande och människor med funktionsnedsättning samt även göra en aktiv miljövårdsinsats.
Verksamheten är i ständig förändring för att anpassas efter deltagarnas och beställarnas behov.

Arbetscentrum är en arbetsplats med möjlighet till anpassade arbetsuppgifter utifrån de behov som finns samt möjlighet till stöd och hjälp för att kunna komma in på den öppna arbetsmarknaden.

Vi har flera olika arbetsområden inom vår verksamhet. Läs mer om respektive verksamhet genom att klicka på namnet. 

Butiken

Cykelverkstad

Smedja & mekanisk verkstad

Snickeri & måleri

Syateljén

Miljöbussen Silverpilen

Grön Rehab/Idens Lustgård

SKAPA

 

Utöver dessa arbetsområden har vi personal inom vaktmästeri, lokalvård, personaltransportservice och café-/lunchservering.

 

Hitta hit

Kontakter

Platsansvarig
Lars Holmberg
Tel 0454-81145  
lars.holmberg@karlshamn.se

Vägldeare/Projektledare SKAPA
Jessica Riedel
Tel 0733-576139  
jessica.riedel@karlshamn.se

Vägledare Syateljé, butik & service
Jenny Holmevi
Tel 0733-576141  
jenny.holmevi@karlshamn.se

Vägledare Hantverk & Transport
Hannu Niemi
Tel 0733-576019  
hannu.niemi@karlshamn.se

Vägledare Språk & Digitalisering
Catharina Ahlström
Tel 0728-849880  
catharina.ahlstrom@karlshamn.se

Trädgårdsmästare/Arbetshandledare Idens Lustgård & Grön rehab
Anneli Backlund
Tel 0723-899148  
anneli.backlund@karlshamn.se

Arbetsledare Arbetsmarknadsgruppen (AMG)
Leif Mattisson
Tel 0709-143386  
leif.mattisson@karlshamn.se

Butiken
Pilvägen 16,374 34 Karlshamn
Tel 0730-780221  
Öppettider: Måndag-Fredag 10:00-15:30
Beställning av transport

  • Publicerat: 2018-10-19 av arbetscentrum@karlshamn.se
  • Etiketter: Arbetscentrum,Butiken,Syateljé,Transportgruppen,Cykelverkstad,Smedja & mekanisk verkstad,Snickeri & måleri,Trädgård,SKAPA,Sörgården
Webbredaktörsinloggning

| Glömt lösenord?